Joseph Beuys, Painting version #39

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

100 000-120 000 SEK

JOSEPH BEUYS
Tyskland, 1921-1986
Painting version #39
Signerad Joseph Beuys. Utförd 1976. Olja och fett på BKF Rives-papper med upprivet hål, 76 x 56 cm.

Medföljande signerad bok i numrerad upplaga, "A series of 90 paintings 2 Schafsköpfe (Loch) 1961 1975. Painting Version 1-90. Published by Verlag Schellmann & Klüser, München", 1976. Signerad Joseph Beuys och numrerad 145/500

PROVENIENS
Anders Tornberg Gallery, Lund

LITTERATUR
Jörg Schellmann, Ed., Joseph Beuys: Die Multiples, Munich 1992, p. 183, no. 186, and pp. 454-55, no. 186, another example illustrated

När det kommer till den moderna konstens främsta schaman, Joseph Beuys, har fakta ringa betydelse. Ledmotivet i hans konstnärskap bygger på en lång och helt påhittad historia. Men när hans fiktiva berättelse avslöjades var det ingen som riktigt brydde sig- hans personliga myt blev istället ytterligare lager i hans fascinerande konstnärskap.

Josef Beuys personliga trauma efter andra världskriget förvandlades till en berättelse om den nedskjutne flygskytten som tas omhand om nomader. Insvept i fett och filttyg räddade nomaderna den sårade soldaten från den stränga kylan. Läkningstidens disiga pendlande mellan medvetande och medvetslöshet skapade djupa förnimmelser kring dofter av fett, mjölk och filt. Material som så ofta återkommer i hans konstverk.

Hans konceptuella serie "Painting version 1-90" är målade med olja och fett på papper med ett upprivet hål och kan betraktas som individuella teckningar. Dessa Painting versions representerar Beuys sätt att förhålla sig till ett utvidgat koncept kring konst där han sökte bryta ner barriärer mellan konsten och livet. Han företrädde den tyska fluxuskonsten och räknas som en av 1900-talets mest betydande konstnärer.

4058

2017-12-14