Hovdansare Anneli Alhankos kostym
Klubbat för:
3000 SEK
Utropspris
4 000-5 000 SEK
Kostymen är från baletten Nötknäpparen som hade premiär 2 november 1983 på Kungliga Operan.
Design Heinz Berner och koreografi Heinz Spoerli.
Anneli Alhanko varKungliga Balettens främsta ballerina från sent 70-tal till tidigt 90-tal.
Sidenklänning med chiffongdekorationer och chiffongsjal.
Storlek small.
PROVENIENS: Kungliga Operan, Stockholm
Intäkterna går oavkortat till Kungliga Operans barn- och ungdomsverksamhet
18
2018-10-24