Adolf Ulrik Wertmüller, Interiör

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

ADOLF ULRIK WERTMÜLLER
1751-1811
Borgerlig interiör med sidenvävarfamilj
Signerad och daterad A: Wertmüller. Suèd à Lyon 1780. Olja på pannå, 23 x 33 cm.
.
Adolf Ulrik Wertmüller började sin konstnärsbana inom skulpturen i Pierre Hubert L´Archevêques ateljé i Stockholm och senare hos Johan Tobias Sergel. Dock var måleriet mer inkomstbringade varför han en period sökte sig till Lorens Pasch d.y. 1772 reste Wertmüller till Paris och året därpå till Rom, där han studerade historiemåleri för en av nyklassicismens förgrundsgestalter, Joseph-Marie Vien. Mellan 1779 och 1782 var Wertmüller bosatt i Lyon och målade den burgna borgarklassen. Han avporträtterade bland andra medlemmer av stadens sidenvävarfamiljer. Lyon var vid denna tid ett centrum för sidentillverkning. I maj 1782 flyttade Wertmüller definitivt till Paris med hjälp av sin kusin, den redan i huvudstaden etablerade svenske konstnären, Alexander Roslin.

2096

2015-06-03