Alfred Bergström, Vid bryggan

Alfred Bergström, Vid bryggan
Alfred Bergström, Vid bryggan
Alfred Bergström, Vid bryggan
Alfred Bergström, Vid bryggan
Alfred Bergström, Vid bryggan
Alfred Bergström, Vid bryggan

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ALFRED BERGSTRÖM
1869-1930
Vid bryggan
Signerad Alfr. Bergström. Olja på duk, 66,5 x 47 cm.
.
Alfred Bergström fascinerades alldeles särskilt av naturens växlingar och landskapets oändliga rikedom. Han kom att bli en av dess stora uttolkare och fann tidigt sitt stora kall. Han utbildades vid Akademien, erhöll kunglig medalj och reste som stipendiat till Frankrike 1894. Som landskapsmålare uppskattades Bergström särskilt för sina finstämda och stämningsfulla kompositioner där stor vikt lagts vid en utsökt detaljrikedom och ljusets ständiga växlingar, effekter och speglingar i naturen. 1910 blev Bergström professor i landskapsmåleri vid Konstakademien i Stockholm, en tjänst som han kom att inneha i tjugo år, ända till sin bortgång 1930.

2016

2015-06-03