Anders Zorn, Interiör av Morastuga

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ANDERS ZORN
1860-1920
Interiör av Morastuga
Signerad och daterad Zorn -78. Akvarell på papper, 19 x 24,5 cm.
Registrerad på Zornmuseet, Mora
Jämför med akvarell som tillhör Zornsamlingarna och som har samma titel som ovanstående men är daterad 1879 (Inv nr ZA19).
.
Tack till Karin Högberg på Zornmuseet för hjälp med katalogiseringen av detta verk

2019

2015-06-03