Anshelm Schultzberg, Crépuscule sur les Champs

Klubbat för:

35000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

ANSHELM SCHULTZBERG
1862-1945
Crépuscule sur les Champs
Olja på duk, 51 x 76,5 cm.
Utförd i Etaples i Normandie 1891
På baksidan intyg av konstnärens son Lennart Schultzberg.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Internationella, auktion 496, våren 1995, katalognr 143
LITTERATUR
Otto G. Carlsund: Anshelm Schultzberg, Stockholm 1937, jämför sidan 61, med den monumentala målningen

Crépuscule sur les Champs (Skymningsstund på fälten), är en mindre version av den monumentala målningen (ca 165 x 234 cm), vilken Schultzberg fick 3:e gradens guldmedalj för på Salongen i Paris 1891 och som ställdes ut på World's Columbian Exposition i Chicago USA, 1893.

2061

2015-06-03