Armlänstolar, ett par, sengustavianska

Klubbat för:

85000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21) tillskrivna, ett par armlänstolar, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, armlän med volutformade avslut, sarger med lagerstav, framben med överkragning, bladhölstrade kannelerade framben, sabelformade bakben, slitage
PROVENIENS:
sedermera den Kuylenstjernska våningen, Adolf Fredriks Kyrkogata 12, Stockholm
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, jämför detaljritning av fåtölj av Ephraim Ståhl sidan 214f

1012

2015-06-02