Armlänstolar, ett par, stockholmsarbeten i rokoko

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

ARMLÄNSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten i rokoko, träskuren dekor, svängd rygg med krönande dekor av rocaille, balusterformad ryggbricka med nyckelhål, utsvängda armlän med volutformade avslut, svängd frontsarg med rocaille, frambenen med akantusblad, H-kryss, bemålade i pärlgrått, slitage, smärre lagningar och torrsprickor
LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, jämför detalj av ryggkrön sidan 77 samt skuren dekor på ben sidan 84

1031

2015-06-02