Arvid Mauritz Lindström, Höstlandskap

Klubbat för:

125000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

ARVID MAURITZ LINDSTRÖM
1849-1923
Höstlandskap
Signerad och daterad A.M. Lindström, Paris 1878. Olja på duk, 155 x 250 cm.

Arvid Mauritz Lindström kom efter studierna vid Akademien till München 1872 i akt och mening att bli historiemålare. Han ändrade dock inriktning och övergick till landskapsmåleri. Från början skedde detta i düsseldorfarnas anda, mörka jordfärger med inslag av klara komplementfärger. Efter en tid övergav han den tyska staden till förmån för Paris. Där skakade han av sig den "tyska svartbruna såsen" och gick en ny storhetstid till mötes, färgen blev hög och klar, han arbetade upp sina landskap med kraft och ljus. Från Paris gick färden till England, därifrån återvände han till Sverige. Detta höstlandskap, utfört i Paris, är en utsökt exponent på det nya friluftsmåleriet, det måleri som hade sin vagga i Frankrike men som spreds som en friskhetens löpeld över hela Europa.

2115

2015-06-03