Axel Fridell, Interiör med docka

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

AXEL FRIDELL
1894-1935
Interiör med docka I
Signerad A. Fridell. Olja på pannå (ek), 41 x 32 cm.
Utförd 1923 alt 1924
Målningen är intygad av Karl Haskel. Intyg medföljer.
.
Vilhelm Hammershøis fridfulla och harmoniska interiörer gjorde tidigt intryck på Axel Fridell. Redan under elevåren, hösten 1914, reste den unge Fridell till Köpenhamn och kom i kontakt med Eckerbergsskolan. I april 1918 besökte han ånyo Köpenhamn och samlade på sig intryck från det danska 1800-talsmåleriet. Men det skulle dröja några år innan grafikern Fridell gav uttryck för denna inspiration och skapade sin egenartade stil som målare. Sommaren 1923 återvände han från Paris till Falun. Det är här och nu i sin barndomsstad som Fridell under 1923-24 målar en serie interiörer i olja. Motiven är hämtade från Hans Johansson-Norsbos hem på Åsgatan 27. Som rekvisita använde Fridell bland annat dockor och musikinstrument från pantbanken där hans far var föreståndare. Han varierade sedan rekvisitan och måleriet på ett lekfullt sätt mellan pannåerna.
.
I Moderna Museets samlingar ingår målningen Interiör med docka och i Prins Eugens Waldemarsuddes finns ytterligare en version Interiör med två dockor utförd 1924. Gemensamt för alla tre målningarna är att Fridell har stått eller suttit på samma plats i rummet, och riktat in sig på exakt samma sätt mot väggen med kakelugnen. Rekvisitan har flyttats något och kompletterats. Axel Fridells produktion av oljemålningar är liten och mycket exklusiv. De relativt få gånger som målade verk dyker upp på auktion väcker de, med all rätt, stort intresse.

2110

2015-06-03