Baljfåtöljer, sex stycken, sengustavianska
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
125 000-150 000 SEK
BALJFÅTÖLJER, sex stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, möjligen av Erik Öhrmark (stolmakare i Stockholm 1777-1813/16), träskuren dekor och pastellage, rygglänet och sarger med bandfläta, ryggens innerkant med repstav, armlän med fleurong och bladhänge, sabelformade bak- och framben, bemålade, dekorskador och kompletteringar, lagningar
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, jämför sargdekor på bankett signerad Erik Öhrmark sidan 296
1075
2015-06-02