Banketter, ett par, av Melchior Lundberg

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

35 000-40 000 SEK

MELCHIOR LUNDBERG d.ä. (stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), ett par banketter, sengustavianska stockholmsarbeten, varav en signerad MLB, båda med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, armlän med akantushölster, sarger med bladstav, kopplade svängda ben, svarvad tvärslå, bemålade och förgyllda, längd 57 cm, smärre dekorskador, förstärkningar
LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2013, nr 1147, jämför snarlik bankett av Melchior Lundberg

1063

2015-06-02