Bengt Nordenberg, Efter skeppsbrottet

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

300 000-350 000 SEK

BENGT NORDENBERG
1822-1902
Efter skeppsbrottet
Signerad och daterad B. Nordenberg Ddf 1883. Olja på duk, 130 x 201 cm.
UTSTÄLLD
Köpenhamn och Wien 1883
LITTERATUR
Ann-Marie Elmqvist: Bengt Nordenberg - Folklivsmålaren, Kristianstad 1994, omnämnd sidan 149
.
Blekingesonen Bengt Nordenberg tillhörde de första svenska konstnärerna som reste till Düsseldorf 1851 och blev där elev till den norske konstnären Adolph Tidemand. Med undantag för några hemresor och studieresor blev han staden trogen fram till sin död femtio år senare. I Düsseldorf målade han landskap och svenska allmogemotiv i en berättande stil som sällan var dramatisk. Det finns dock undantag som den aktuella målningen Efter skeppsbrottet från 1883. En målning som är mycket skickligt utförd med ett ovanligt motiv i monumentalformat. Efter skeppsbrottet ställdes ut samma år den utfördes i Köpenhamn och Wien, där den väckte stor beundran.
.
I målningen skildrar konstnären ett dramatiskt skeppsbrott där en räddningsbåt med överlevande just nått land, medan en annan är på väg ut mot det sjunkande skeppet vars kraftigt lutande mast man ser i fjärran. På bryggan står en orolig kvinna med ett barn vid handen hållandes med ett stadigt grepp mannens arm. Mannen som leder räddningsaktionen ger instruktioner till männen nedanför i räddningsbåten. Nordenberg har fångat det dramatiska ögonblicket då det inte finns någon tid att förlora. Det upprörda havet, de kraftiga stormbyarna och de hotfulla molnen skapar en dramatik som är mycket sällsynt i Nordenbergs konstnärskap.

2021

2015-06-03