Bokskåp, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

BOKSKÅP, sengustavianskt stockholmsarbete, mahognyfanerat, träskuren dekor och pastellage, rak form, övre delen med fem lösa hyllplan, dörrar med nät, nedre del med ett fast hyllplan, dörrar med dekor av romber och bronspatinerade lejonmaskaroner, avslutande skulpterade tassfötter, nycklar finns, höjd 251, 105,5 x 28 cm, smärre slitage, senare lås

1072

2015-06-02