Bonheur du Jour, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

NILS DAHLINS VERKSTAD (mästare i Stockholm 1761-1787) tillskriven, bonheur du jour, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med rötat plommon, valnöt m.fl. träslag, beslag av delvis förgylld brons, underredet med utfällbart ben som stöd för skrivskiva, front och sidor med lådor och ljusbrickor, överst med inredning och spegel under lock, en låda märkt Julius Kronberg renovit 1889 (m. nya gångjern), brännmärkt i en lådbotten IS, nyckel finns, höjd 89,5, 57 x 34 cm, smärre skador, renoverat och kompletterat
LITTERATUR:
Marshall Lagerquist: Ett märkligt nyförvärv, Linköping 1959, jämför snarlik möbel i Östergötlands Länsmuseums samlingar
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2013, nr 1082, jämför snarlik möbel ur drottning Lovisa Ulrikas samling, tillskriven Israel Millman

1051

2015-06-02