Bordslampa, S:t Petersburg, Alexander I

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

BORDSLAMPA, S:t Petersburg, Nikolaus I, Friedrich Bergenfeldts art, brännförgylld och mörkpatinerad brons, basen med palmetter, reliefdekor av putti med trumpter och omgiven av flammande offerkärl, pelare med palmettornament och örn med Zeus åskvigg, basen med fötter, krönt av klassicerande byst, höjd 61,5 cm, konverterad kandelaber, slitage
LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, jämför snarlik kandelaber sidan 132
Christie's, Important Furniture & Works of Art from the Love Collection, New York 2004, Sale 1459, lot 562, jämför ett par närmast identiska bordslampor

1084

2015-06-02