Bordspendyl, empire, Pillioud à Paris

Klubbat för:

25000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

BORDSPENDYL, parisarbete i empire, signerad Pillioud à Paris (verksamma 1800-talets första del), matterad och polerad brännförgylld brons, dekor av Amor i sin vagn med pilbåge bland molnskyar och turturduvor, sockeln med reliefdekor av dansande putti, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 34 cm, smärre slitage, lagning
PROVENIENS:
Peder Thorvangs samling, Båstad

1111

2015-06-02