Bordspendyl, parisarbete Louis XVI

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

BORDSPENDYL, parisarbete i Louis XVI, signerad Gille à Paris, brännförgylld brons och carraramarmor, basen med genombruten växtdekor, urhuset krönt av Amor sittande på molnsky med turturduvor samt sina attribut fackla och pilkoger, sidorna med stående kvinna och kanna, hel- och halvslag, visning av datum och veckodagar, nyckel och pendel medföljer, höjd 41,5 cm, slitage, smärre bristningar, nagg, sprickor och lagningar, mindre attribut saknas

1110

2015-06-02