Bordsplateau, sannolikt Frankrike, Restauration

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

BORDSPLATEAU, tre delar, Restauration, sannolikt Frankrike, brännförgylld brons, sargen med fleuronger, genombruten kant av palmetter, kannelerade postament, silverfolierade glas, höjd 6,5, totalt 139 x 52,5 cm, smärre slitage och folieringsskador, enstaka lagningar och nagg
PROVENIENS:
Disponent Gustaf Vilhelm Kuylenstjerna gift med Iris Looström, Ramnäs bruk, Västmanland
sedermera den Kuylenstjernska våningen, Adolf Fredriks Kyrkogata 12, Stockholm

1016

2015-06-02