Bordsplateau, sannolikt Frankrike, Restauration
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
BORDSPLATEAU, tre delar, Restauration, sannolikt Frankrike, brännförgylld brons, sargen med fleuronger, genombruten kant av palmetter, kannelerade postament, silverfolierade glas, höjd 6,5, totalt 139 x 52,5 cm, smärre slitage och folieringsskador, enstaka lagningar och nagg
PROVENIENS:
Disponent Gustaf Vilhelm Kuylenstjerna gift med Iris Looström, Ramnäs bruk, Västmanland
sedermera den Kuylenstjernska våningen, Adolf Fredriks Kyrkogata 12, Stockholm
1016
2015-06-02