Byrå, gustaviansk, av Niclas Korp

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

NICLAS KORP (mästare i Stockholm 1771-1800), byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, jakaranda, lönn och valnöt, delvis brännförgyllda beslag, samkomponerad front med utskjutande mittdel, facklist med beslag av bladstav, inlagda friser och fyllningar, graverad intarsia, dekor av växtornamentik, centralt placerad medaljonger med Vasakärvar, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskyltar med bandrosett, sidorna med knappfleuroner, snedställda hörn med avslutande cabriolben, skiva av kalksten med hålkäl, nyckel medföljer, höjd 87, 124 x 57 cm, smärre lagningar, ursprungligen med centrallås
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför snarlik byrå signerad av Niclas Korp sidan 212

1096

2015-06-02