Byrå, gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
75 000-100 000 SEK
BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med björk, jakaranda och valnöt, graverade inläggningar, samkomponerad front med à la greque bård, bandrosett med medaljong, lagergirlanger och humlekvistar, snedställda hörn med lejonmaskaroner, inläggningar av lagerhängen, sidorna med bandrosett med humlekvist, avsmalnande ben med guttæ, förgyllda beslag i mässing, skiva av kalksten, nycklel finns, höjd 85, 110 x 56 cm, fanérskador och lagningar, en senare fothylsa
1059
2015-06-02