Byrå, rokoko, av Gustaf Foltjern

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32), byrå, stockholmsarbete i rokoko, dubbelsignerad GFT, fanerad med amarant och jakaranda, förgyllda beslag, bukig form med parkettläggning, fronten med friser och fält, skiva av kalksten, höjd 81, 107 x 57 cm, fanérskador, slitage
PROVENIENS:
Stadsfiskalen i Strängnäs, Johan Erik Jäderholm 1850
därefter i arv till förutvarande ägare
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2009, nr 1506

1038

2015-06-02