Carl Larsson, Anna-Stina (fru Alkman, f. Rydell)

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

500 000-700 000 SEK

CARL LARSSON
1853-1919
Anna-Stina
Signerad och daterad C. L. (i cirkel) Sundborn 1905. Akvarell, pastell och kol på papper, 64 x 54 cm.
Utförd som etsning år 1911 (H&H nr 79)
PROVENIENS
Gustaf och Maja Fjaestad
Privatsamling
UTSTÄLLD
Konst- och industriutställningen, Norrköping 1906, katalognr 34
Ausstellung Schwedischer Künstler, Leipziger Kunstverein, 1907
Carl Larsson, Konstföreningen för södra Sverige, Malmö 1910, katalognr 45
Carl Larsson, Minnesutställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1920, katalognr 205
LITTERATUR
Görel Cavalli-Björkman: Carl Larsson Porträttmålaren, 1992, sidan 100 och avbildad sidan 101
Ulwa Neergaard: Carl Larsson - signerat med pensel och penna, Stockholm 1999, avbildad halvsida i färg sidan 353, katalognr 1171
.
Porträttet avbildar Anna-Stina Rydell som gifte sig 1905 med Carl Larssons gode vän, konstkritikern i Dagens Nyheter, Edvard Alkman. Under sommaren besökte det unga nygifta paret Sundborn och då målade Carl Larsson dels en interiörbild i olja med Anna-Stina sittande vid ett bord och dels denna profilbild i en jugendinspirerande dekorativ stil. Målningen förekommer även i bakgrunden (hängande på väggen i konstnärens ateljé) i Carl Larssons akvarell Modellen skriver vykort från 1906, som tillhör Thielska Galleriet i Stockholm.
.
Carl Larsson skänkte det aktuella porträttet till Gustaf och Maja Fjaestad och Maja skrev följande i ett brev till konstnären:
"Kampudden den 24.2.11 Kära älskade Carl Larsson! Det är nästan ruskigt att vara så förtjust i en annan mans hustru! Hvad mig beträffar är det nog en dygd - men se Gustaf är det farligt för - det blir farligt för hans karaktär! Vi tjuter och hoppar och skriker hvar gång vi komma ner i salen och råkar kasta ett öga på väggen. [...] Jag säger för resten inte ett dugg mer! Det är lönlöst! Jag säger inte tack ens en gång, jag vill bara ni skola veta att ni skänkt oss ännu en oerhörd glädjekälla. Er Maja Fjaestad".

2079

2015-06-03