Carl Skånberg, Italiensk gårdsinteriör

Klubbat för:

9000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

CARL SKÅNBERG
1850-1883
Italiensk gårdsinteriör, Venedig eller Rom
Stämpelsignerad Carl Skånberg. Olja på pannå, 34 x 16,5 cm.
PROVENIENS
Ellen Skånberg, konstnärens hustru (senare omgift Gyllenswärd)
.
Tre gårdsinteriörer av Carl Skånberg är tidigare kända, Gårdsmotiv, Venedig (V. Loos, Carl Skånberg, 1947, s. 378 under 319, 45 x 54 cm.), Gårdsmotiv, Venedig (Loos, op. cit., s. 306) och Romersk gårdsinteriör (Loos, op. cit., s. 306, avb. s. 315, 28 x 17 cm.).

Denna opublicerade målning är i likhet med Gårdsmotiv, Venedig, försedd med kvarlåtenskapsstämpel av konstnärens hustru Ellen, senare omgift Gyllenswärd. Skånberg signerade inte målningar som inte var avsedda till försäljning.

Skånberg vistades i Venedig från sommaren 1880 till hösten 1882, med ett avbrott mellan november 1881 och våren 1882 då han tillsammans med sin nyblivna hustru vistades i Rom. Kvinnan i målningen kan möjligtvis föreställa Ellen Skånberg.

Motiv ifrån italienska gårdar och gränder var ett förhållandevis vanligt förekommande motiv bland svenska konstnärer verksamma i Venedig, exempelvis Oskar Björck och Wilhelm von Gegerfelt, och fungerade ofta som kulisser till lokalbefolkningens vardagliga bestyr. Gränder hade också en stark målerisk dragningskraft i vilka söderns intensiva ljus kontrasterades av skuggor i olika valörer.

2029

2015-06-03