Carl Skånberg, Taormina med Etna i fonden

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

CARL SKÅNBERG
1850-1883
Utsikt vid Taormina med Etna i fonden
Signerad och daterad C. Skånberg Taormina April 81. Olja på duk, 42 x 83 cm.
PROVENIENS
Axel Östergren, Stockholm (1866-1929)
hans hustru Viveka Östergren, Stockholm
LITTERATUR
Viggo Loos: Carl Skånberg, Stockholm 1947, omnämnd i katalogen sidan 377, nr 282
.
Missnöjd med undervisningen vid Konstakademien reste Carl Skånberg 1875 till Paris för att lära av det moderna måleriet. Han påverkades först av Barbizon-skolan och senare starkt av impressionismen. Skånbergs vacklande hälsa förde honom 1881 till Italiens varma klimat. Hans första vistelseort blev Sicilien, där han stannade i månader fjärran från det hetsiga livet i Paris. Han utförde nu ett antal imponerande landskapsmålningar med den mäktiga vulkanen Etna i bakgrunden. Den mest betydande av dessa är den aktuella målningen Utsikt vid Taormina med Etna i fonden. Viggo Loos skriver: "Från en terrass har artisten sett ut över dalen och dess små grå hus i sommardagens skimmer. I bakgrunden reser sig Etna majestätiskt med sin vita tinne under skyn. Den i bruna och grå toner stämda duken återgiver den heta, torra luften, som svävar över trakten och det fjärran berget."

2030

2015-06-03