Charles François Daubigny, La ferme dans le vallon

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

CHARLES FRANÇOIS DAUBIGNY
Frankrike 1817-1878
La ferme dans le Vallon, motiv från Morvan i Frankrike
Signerad Daubigny. Olja på pannå, 17,5 x 28,5 cm.
Certifikat från Mr André Scholler medföljer
Signed. Oil on panel. Certificate enclosed.
PROVENIENS
Vente M.D.M., Hôtel Drouot, Paris 23 maj 1924, katalognr 31
Vente Danthon, Hôtel Drouot, Paris 24 maj 1933
LITTERATUR
Robert Hillebranth: Charles-François Daubigny, éditions Matute 1976, omnämnd sidan 156, katalognr 485, avbildad i svartvitt (med titeln: Le Vallon)

2175

2015-06-03