Collier svenska sötvattenpärlor 1800-tal

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

PÄRLCOLLIER, 51 sötvattenpärlor ca 5,5 - 10,7 mm, sannolikt Sverige 1800-talets första hälft, lås 18 k guld 1941 med genombruten dekor och en halv sötvattenpärla, del av äldre guldlås med en halv sötvattenpärla medföljer (en pärla saknas som är insatt i det nya låset), längd 45 cm, en pärla med sprickor medföljer

1199

2015-06-02