Commode en trois corps, parisarbete i Louis XVI
Klubbat för:
80000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
COMMODE EN TROIS CORPS, parisarbete i Louis XVI, Jean-François Oebens efterföljare, fanerad med jakaranda, lönn och rosenträ, övre låda med nollgaller, samkomponerad front med utskjutande mitt, parkettläggning i form av flätverk, centralt motiv med blomsterurna, dragringar i form av lagerkransar med rosetter, lambrekängbeslag med Merkurius ansikte, snedställda hörn med konsoler, carbriolben med avslutande tassfötter, sidorna med flätverk, förgyllda beslag i brons, skiva av carraramarmor, höjd 90, 124,5 x 51 cm, renoverad, skivan lagad
PROVENIENS:
Kammarherre Axel Hallin, Norra Freberga, Motala socken, Östergötlands län
LITTERATUR:
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Östergötland, Stockholm 1923, avbildad och omnämnd i salongen på Norra Freberga sidan 214
I Paris, under 1700-talets mitt, utvecklades formspråket inom möbelhantverket mot en ny riktning som i Sverige kom att kallas den gustavianska. Den tredelade fronten i byråar introducerades av bröderna Oeben under 1750-talet och användes flitigt av Jean-François Oeben, som tillhörde de främsta ebenisterna i Paris under sin samtid. I Sverige anammade den i Paris utbildade mästaren Georg Haupt flera av de stilistiska drag och dekorelemenent som introducerades av Oeben.
1112
2015-06-02