Cornelius Arendtz, Porträtt av Gustav II Adolf
Klubbat för:
220000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
CORNELIUS ARENDTZ
1590-1655, tillskriven
Porträtt av Gustav II Adolf, konung av Sverige, bärandes kyller, ringkrage, guldbandade ärmar, mörkgrön fältbindel och stor liggande spetskrage - höftbild
Olja på duk, 115 x 90,5 cm.
Utförd sannolikt ca 1630
Senare påskrift i nedre vänstra hörnet: Gustavus Adolphus / Rex Sueciæ / 1625
Snidad och förgylld engelsk träram
.
Registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1939:297
.
PROVENIENS
Kungahuset av Hannover, hertig zu Braunschweig und Lüneburg
Herrenhausen schloss, Hannover, inventarienr 75
Fürstenhaus, Anlage 1893, inventarienr 439
Ernst-August-Fideikommiss (påskrift på baksidan: EAFC.)
Sotheby's, hösten 2005, Hannover Collections, Schloss Marienburg, katalognr 72
LITTERATUR
Karl Erik Steneberg: Till Gustav II Adolfs ikonografi, Tidskrift för konstvetenskap XVI:de årgången, Lund 1932, omnämnd sidorna 121-122, avbildad plansch XXXII c.
Sixten Strömbom: Svenska kungliga porträtt i Svenska porträttarkivets samlingar, del III, Stockholm 1943, omnämnd sidorna 165 och 168 samt upptagen i katalogen sidan 179
.
Målningen är sannolikt utförd av Cornelius Arendtz efter ett originalverk av Jacob van Doordt som huvudsakligen arbetade för G II A, i Stockholm, från 1626 till sin död 1629. Den aktuella målningen omnämns av Sixten Strömbom i Svenska kungliga porträtt som tillkommen ca 1630. Spetskragens mode är emellertid från ca 1625. I Tidskriften för Konstvetenskap XVI har Steneberg gjort gällande att den ridderligt förfinade G II A "van Doordt typ" tillkommit på 1620 talet. Undersökning av målningen utförd på Strömboms initiativ visar att inskriptionen utförd på sentida färgskikt sannolikt inte är tidigare än från 1700-talet. Cornelius Arendtz även kallad "Bystamästarn" var verksam i Sverige under 1610- och 1640-talen. 1622 fick Arendtz uppdrag av G II A att kopiera äldre verk av Vasa-kungarna samt utföra porträtt av kung G II A och drottning Maria Eleonora. Den mest berömda av dessa målningar är den av Gustav I Vasa, där kungen irriterat fingrar på sin guldkedja. De beställda porträtten levererades först efter skriftlig påstötning 1623 och hot 1624 om att bli hämtad om han inte infann sig med porträtten. Efter detta dröjde det till början av 1630-talet innan Arendtz av drottning Kristina fick nya porträttuppdrag för hovet. Arendtz konst kännetecknas av traditionell svensk porträttstil med kapprak hållning och andra ålderdomliga drag där den livfulla uppfattningen av modellens anletsdrag står i ett märkligt motsatsförhållande.
2090
2015-06-03