Damarbetsbord, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

DAMARBETSBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny, beslag av förgylld mässing, skivan med inlagd dekor av solfjäder, genombruten gallerkant à la grecque, låda med fackinredning, sköldformad nyckelbössning av ben, fotkryss, avsmalnande ben med hjultrissor, nyckel finns, höjd 76,5, ovalt 63,5 x 45 cm, ytbehandling med skador, förstärkning, kanten med lagning

1005

2015-06-02