Dosa 18 k guld

Dosa 18 k guld
Dosa 18 k guld
Dosa 18 k guld
Dosa 18 k guld
Dosa 18 k guld
Dosa 18 k guld

Klubbat för:

35000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

DOSA, 18 k guld, tillverkarstämplar saknas, sannolikt Schweiz 1800-talets andra hälft, rektangulär med välvda sidor, heltäckande guillocherad dekor, kanterna med bladdekor i relief, på livet oval medaljong med kungariket Savoyens vapen (sedemera italienska kungahuset) mot blå emaljbakgrund, 9,5x 6 cm, höjd 2,4 cm, vikt 141 g, originaletui (skadat), obet. emaljskada vid vapnets övre kant
PROVENIENS
Sigrid Hammer Stockholm (1864-1907), dotter till Hovjuvelerare och Ordensjuvelerare Christian Hammer Stockholm.

1235

2015-06-02