Dräktplagg Osmanska riket

Dräktplagg Osmanska riket
Dräktplagg Osmanska riket
Dräktplagg Osmanska riket
Dräktplagg Osmanska riket

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

VÄST, Osmanskt kulturområde, 1800-talets slut, rikt, symmetriskt komponerad dekor av förgyllda galoner, snoddar, kantiljer och paljetter, delvis i hög relief, applicerade mönstervävda galoner med blad och blommor, galonerna indelar ytan i fält, runt dessa fält bårder i form vegetativa rankor av förgyllda snoddar som partiellt avtecknar sig mot purpurfärgad sammet, även broderi i plattsömsteknik med förgyllda kantiljer och enstaka paljetter, uddad kant med en böljande löpandehundbård av S-böjda slingor, i bårdens svicklar vegetativa ornament, fodrad med randmönstrat, flerfärgat silkestyg

1138

2015-06-02