Egron Lundgren, Vid brunnen, Sevilla

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

EGRON LUNDGREN
1815-1875
Vid brunnen, Sevilla
Signerad E. Lundgren Sevilla. Olja på duk, 45,5 x 35,5 cm.
Utförd under konstnärens vistelse i Spanien 1849-53.
.
Den kvinnliga modellen i bilden har stora likheter med den spanska dansösen Manuela Perea, "la Neña", som konstnären lärde känna under sin vistelse i Spanien, men även med en ung vacker spanjorska vid namn Conchetta Guzman, som ofta stod modell för konstnären.

2018

2015-06-03