Ekolsundsbyrån av Johan Neijber

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

300 000-350 000 SEK

EKOLSUNDSBYRÅN av JOHAN NEIJBER (mästare i Stockholm 1768-95/1808), högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, sannolikt utförd 1787, fanerad med amarant, björk, färgad björk, jakaranda, lönn och masurbjörk, graverad och delvis färgad dekor i grönt, förgyllda och ciselerade beslag av mässing, fronten med utskjutande mittdel, övre lådan och sidor med dekor av illusoriskt inlagd kannelering, facklist med beslag av bladstav, samkomponerad front med djupverkande fältindelning, centralt motiv med inlagda guttæ, korg på schackbräde, fylld med sädesax, citron, vindruvor och päron, sidofälten med intarsia av klassicerande urnor på konsoler, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskyltar med bandrosetter, snedställda hörn med bladhängen och droppbeslag, profilerad lambrekäng med droppbeslag, kortsidorna med centralt motiv av humlekvistar hängande i fleurong, fyllningar mellan lådor, skiva av kalksten med dubbla källningar, översidan med blyertspåskrifter Denna Byrå Reparerad af Snickaren C. Gustaf Lagerquist Ekolsund 1872, Reparerad 1900 Asef. Rosch, nyckel medföljer, höjd 85, 114 x 55 cm, smärre skador och lagningar, senare lambrekängbeslag

PROVENIENS:
Sedan 1787 på Ekolsunds slott, Husby-Sjutolfts socken, Uppsala län
adelsmannen Alexander Seton (1738-1814)
medicine doktor Patrik Seton (1766-1837)
godsägare Alexander Seton (1806-1884)
hovjägmästare Patrik Baron Seton (1849-1911)
Klingsta gård, Danderyds socken, Stockholms län
godsägare Alexander Georg Seton (1882-1966)
Patrik Alexander Seton (1919-1998)
genom köp nuvarande ägare 1988

LITTERATUR:
Albin Roosval: Svenska hem i ord och bilder, 18:e årgången, Stockholm 1930, avbildad i salongen på Klingsta sidan 212
Marshall Lagerquist: Georg Haupt - Ebéniste du Roi, Stockholm 1979, jämför byråar av Georg Haupt med samkomponerade fronter med intarsia i form av urnor sidan 162, nr 40 & sidan 184, nr 57
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför parbyråar av Georg Haupt med inläggningar av urna på konsol sidan 165, text sidan 273ff, jämför detalj av urna i intarsia av Johan Neijber sidan 274
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2014, nr 2118, jämför mycket snarlik byrå utförd av Johan Neijber med lärlingspåskrift av Johannes Magnusson

Ekolsund är intimt förknippat med Gustav III, trots att hans period som ägare av slottet sträcker sig under drygt fyra decennier. Egendomen var under 1500-talet i Gustav Vasa ägo och gick i arv till Johan III och Gustav II Adolf, den senare gav Ekolsund som förläning till Åke Tott. Genom reduktionen 1683 drogs egendomen in till Kronan och gavs 1716 som förläning till lantgreve Fredrik av Hessen, sedermera Fredrik I. Kungen sålde Ekolsund vidare till arvprinsen Adolf Fredrik, vars son kronprins Gustav formellt blev dess ägare 1747, då ständernas faddergåva om 200.000 daler silvermynt användes för köpet och slottets iståndsättande. Kronprinsen uppskattade Ekolsund och ägnade sig åt slottets och parkens förskönande, jämte jaktpartier och de praktfulla tornerspel som iscensattes. Genom att Gustav III:s intressen riktades mot Drottningholm, Gripsholm och inte minst Haga, där de stora byggnadsplanerna krävde stora investeringar, så såldes Ekolsund 1785 till grosshandlaren George Seton. Genom köpet av Ekolsund, blev Seton som var av skotsk adel, erkänd som som svenska adelsman vilket var en förutsättning för att innehav av frälsegods. George Seton var ogift och adopterade systersonen Alexander Seton, som förutom adelskapet också ärvde Ekolsund.

Det var under Alexander Setons epok som byrån av Johan Neijber förvärvades, sannolikt var det ett beställningsarbete, då möbeln enligt uppgift funnits på slottet sedan 1787. Tidpunkten bekräftas av den närmast identiska byrå som såldes av Stockholms Auktionsverk våren 2014, även denna tillverkad av Neijber och märkt med gesällpåskrift. Genom märkningen av gesällen Johannes Magnusson vet vi att den var utförd under perioden mellan 27 oktober 1785 och 26 oktober 1787, enligt Stockholms snickarämbetes inskrivningsbok. Genom likheten med Ekolsundsbyrån är det sannolikt att båda möblerna tillverkades under 1787. I sammanhanget är det intressant att den byrå som såldes 2014 hade dessförinnan befunnit sig i Skottland, möjligen har båda byråarna tillhört medlemmar ur familjen Seton. Ekolsundsbyrån fanns på slottet fram till att godsägare Alexander Georg Seton sålde egendomen 1912, varefter den hamnade på det av Seton förvärvade Klingsta gård. Efter drygt 200 år i familjen Setons ägo förvärvades byrån av nuvarande ägare 1988, som nu skriver ett nytt blad i byråns ägarhistorik.

Snickarsläkten Neijber härstammade från Sachsen i Tyskland, varifrån Johan Neijbers farfar, Martin Neijber d.ä., invandrade till Sverige under 1600-talets andra hälft. Johan Neijber var ett av åtta barn till Ludwig Neijber d.ä.och hans hustru Margareta Nyman. Tillsammans med två av sina bröder, Martin och Eric, kom han att arbeta inom möbelsnickarämbetet. Johan Neijber föddes 1740 i Stockholm och började att gå i lära som 15-åring hos Johan Åbrandt. Av de 35 lärlingar som fanns inskrivna hos Åbrandt blev 15 gesäller, av dessa blev endast Johan Neijber ämbetsmästare. Istället för det obligatoriska salskåpet presenterade Neijber en byrå för ämbetet 1768, vilket är ganska unikt, först två år senare ansökte och fick Georg Haupt ett skrivbord godkänt. Neijbers mästerstycke i rokoko var utfört med sådan skicklighet att ämbetet gav särskilda lovord för genomförandet. Tidpunkten för Neijbers mästarstycke inföll strax före den gustavianska erans genombrott och många förknippar hans namn med de skickligt formgivna byråar i rokoko som utgör majoriteten av hans produktion.

1071

2015-06-02