Elsa Beskow, Blommor, ur Lasse-liten i trädgården
Klubbat för:
90000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
ELSA BESKOW
1874-1953
Blomsterflickor - ur Lasse-Liten i trädgården
Signerad EB. Akvarell, tusch och blyerts på papper, 24,5 x 31 cm.
Utförd 1919-20
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, katalog 411, höstauktionen 1979, katalognr 225
LITTERATUR
Elsa Beskow: Lasse-liten i trädgården, bilderbok, Bonnier 1920 (andra upplagan 1944, nyupplagor 1957, 1962, 1977)
Elsa Beskow: I trädgårdsland och blåbärsskog, Bonnier Carlsen 2015, avbildad sidan 167
.
Lasse tappar bort sin boll när han är ute och leker, och på sin jakt efter den träffar han på några av alla de som bor i trädgården. Han möter Sommarens och Höstens son, September, en tjurig vinbärsgubbe, vackra fru Astrakan, ett sömnigt jordgubbsbarn, sju vackra blomsterflickor och många många fler.
2042
2015-06-03