Emile Henri Bernard, Orientalisk kvinna

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

35 000-40 000 SEK

EMILE HENRI BERNARD
Frankrike 1868-1941
Orientalisk kvinna med tamburin
Stämpelsignerad. Olja på kartong fäst på pannå, 105 x 82 cm.
Intygad på baksidan av konstnärens son Cdt. (Commandant) Michel-Ange Bernard Fort (1906-1992). Utförd 1929.
Stamped signature. The authenticity has been confirmed by the artist's son Cdt. Michel-Ange Bernard Fort. Executed 1929. Oil on cardboard supported on panel

2188

2015-06-03