Engelsk skola, porträtt av William Stukeley

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-70 000 SEK

ENGELSK SKOLA
1700-tal
Porträtt av William Stukeley i ljusblå sammetsrock, halskrås och vitpudrad peruk hållandes i vänster hand en ekkvist - midjebild
Bär troligen monogramsignatur. Olja på duk, 84 x 66 cm.
Sannolikt utförd omkring 1739-40
English school, 18th century. Oil on canvas.

Porträttet föreställer sannolikt den engelske arkivarien William Stukeley (1687-1765), som gjorde banbrytande arkeologiska undersökningar vid Stonehenge och Avebury. Han var även Medicine Dr, präst, fornforskare och författare. 1718 blev Stukeley medlem av the Royal Society. Under sitt arbete som läkare utvecklade han ett religiöst intresse för forntidens mysterier vilket resulterade i medlemskap i en spekulativ frimurarorder 1720. 1717 hade en Druidorder uppstått i England och 1722 tillträdde Wiliam Stukeley posten som högste ledare. Han tog namnet Chyndonax och blev känd bland sina vänner som "The archdruid". På 1730-talet hade han kommit fram till att Stonehenge var ett verk av forntida druider något som framförts av John Aubrey under 1720-talet. I sin bok från 1740 argumenterar Stukeley för att det var druiderna som uppförde Stonehenge.
De keltiska druiderna (från dru som betyder ek) använde eklöv vid offerceremonier och åt ekollon innan de spådde om framtiden. William Stuckeley är avbildad med en krans av eklöv vid tre tillfällen. Första gången på en teckning från 1725, andra gången 1740 på omslaget till boken om Stonehenge och tredje gången 1741 på en porträttmedalj i Brittish Museums samlingar. William Stukeley är avbildad på medaljen vid 54 års ålder med en krans av eklöv på ena sidan och Stonehenge på andra sidan. Det finns således en direkt koppling mellan symboliken att använda eklövkvist och William Stukeley. Det finns också många kopplingar till druiderna genom William Stukeleys ledande befattning i Druidorden, hans studier av forntida druider och det faktum att han tog sig ett druidnamn. 1718 blev William Stukeley första sekreteraren i "the Society of Antiquaries". William Stukeley benämns också som 'the father of British field archaeology'.
Stukeley var vän med Isaac Newton och utgav anteckningar om dennes liv. William Stukeley är den förste som skriver om hur Isaac Newton fick idén om gravitationen genom att studera det fallande äpplet.

2137

2015-06-03