Erik Wahlbergson, porträtt Adolf Zethelius

Klubbat för:

18000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ERIK WAHLBERGSON
1808-65
Porträtt av silversmeden Erik Adolf Zethelius Stockholm (1781-1864)
Signerad E Wahlbergson Pinx. 1851. Olja på duk, 83 x 68,5 cm.
Bär Vasaorden den s. k. "Vasatrissan".
E. Wahlbergson studerade under Fredrik Westins ledning på Konstakademien i Stockholm.
Han har målat Oskar I, både som kronprins och som kung och även kronprinsessan Josefina.

1181

2015-06-02