Ernst Josephson, Porträtt av Matilda Birger

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

150 000-175 000 SEK

ERNST JOSEPHSON
1851-1906
Porträtt av Matilda Birger
Olja på duk fäst på pannå, 47 x 37 cm.
Utförd sannolikt 1882-83

Under porträttet finns en tidigare målning föreställande en interiör med en renässansman, möjligen är interiören från hertig Karls kammare på Gripsholm, utförd sannolikt på 1870-talet.

I början av 1880-talet reste Hugo Birger till det av honom efterlängtade Spanien. I Sevilla träffade han Ernst Josephson och de båda vännerna njöt tillsammans med andra nordiska konstnärer av den inspiration det spanska landskapet och folklivet erbjöd - här skulle de tillsammans i ren eufori uppleva det andalusiska nöjeslivet i form av tjurfäktningar och operaföreställningar som avlöste varandra. Festglädjen kulminerade med La Feria, den Heliga veckan, i april och Ernst Josephson skrev till Spada i Paris: "Var och en gick hem att sova, utom Hugo vill jag lova, tyckte att det blev för ödsligt, gick för att åka karusell."

Efter Sevilla fortsatte resekamraterna till Granada. Här bodde de på hotellet "Fonda de los Siete Suelos" där många utländska konstnärer samlades. Hotellägaren Don José Gadéa Mengibar hade flera barn, däribland dottern Mathilda, som Hugo Birger förälskade sig i handlöst. De gifte sig först borgerligt i november 1882 och begav sig därefter till Paris, där de återigen gifte sig, men denna gång katolskt och i närvaro av Ernst Josephson. Men endast ett par år därefter fick sagan sitt tragiska slut - 1887 avled han blott trettiotre år gammal i lungsot.

Ernst Josephson fångar, i denna målning, på ett direkt och poetiskt sätt Mathildas omtalade spanska skönhet och tjuskraft. Det är ett kärleksfullt utfört porträtt av konstnärsvännens unga, nyblivna hustru.

2023

2015-06-03