Fåtöljer, ett par, gustavianska, av Erik Öhrmark

Klubbat för:

48000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

ERIK ÖHRMARK (mästare i Stockholm 1777-1813/16), ett par fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, signerade EÖM, båda med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor av bladstav, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalande kannelerade ben, bemålade, smärre slitage

1026

2015-06-02