Fåtöljer, ett par, stockholmsarbeten i transition

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

FÅTÖLJER, ett par, stockholmsarbeten i transition, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, svängda ryggstöd och sarger, med dekor av fleuronger och lagerblad, volutformade armlän, hörnfleuroner, avsmalnande fyrkantiga ben med kannelering, smärre slitage
PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 1999, nr 1850
LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, jämför snarlik fåtölj sidan 149

1081

2015-06-02