Fåtöljer, fyra stycken, gustavianska, av Höglander

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), fyra fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, en signerad IEH samt Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, ryggbricka och sarger med bladstav, rygglänet krönt med svarvad dekor, volutformade armlän, hörnfleuroner, överkragade avsmalnande ben med kannelering, bemålade, slitage, smärre dekorskador och lagningar
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, jämför soffa av samma modell tillverkad av Höglander sidan 103

1070

2015-06-02