Flaska, Henrikstorps glasbruk, 1700-talets mitt

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

FLASKA, Henrikstorps glasbruk, 1700-talets mitt, grön glasmassa med påklippt sigill med monogram JKB 1744 under adlig krona, höjd 21,5 cm, repor
LITTERATUR
Jämför S.E. Noreen & H. Graebe, Henrikstorp - Det skånska glasbruket 1691-1760, Göteborg 1964, sid 101

1151

2015-06-02