Flaska, Henrikstorps glasbruk, 1700-talets mitt
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
FLASKA, Henrikstorps glasbruk, 1700-talets mitt, grön glasmassa med påklippt sigill med monogram JKB 1744 under adlig krona, höjd 21,5 cm, repor
LITTERATUR
Jämför S.E. Noreen & H. Graebe, Henrikstorp - Det skånska glasbruket 1691-1760, Göteborg 1964, sid 101
1151
2015-06-02