Georg Pauli, Aftonflanörer

Georg Pauli, Aftonflanörer
Georg Pauli, Aftonflanörer
Georg Pauli, Aftonflanörer
Georg Pauli, Aftonflanörer
Georg Pauli, Aftonflanörer
Georg Pauli, Aftonflanörer

Klubbat för:

480000 SEK

Utropspris

600 000-800 000 SEK

GEORG PAULI
1855-1935
Aftonflanörer på Norrbro
Signerad och daterad G. Pauli 1900. Olja på duk, 58 x 105 cm.
UTSTÄLLD
Georg Pauli - Retrospektiv utställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1930, katalognr 66 (med titeln: Promenad på Norrbro)
LITTERATUR
Ingrid Böhn-Jullander: Georg Pauli - konstnär - författare - debbatör, Arena 1994, omnämnd och avbildad i färg sidan 73 (med titeln: Kvällsskymning, Norrbro)
.
Efter att ha bott och verkat i Göteborg under några år flyttade Georg Pauli med familj tillbaka till Stockholm 1897 och bosatte sig på Bellmansgatan 6 på Mariaberget. Efter en resa till Italien året därpå ägde Georg och Hanna Paulis första gemensamma separatutställning rum i Sveriges Allmänna Konstförenings lokaler 1899.
.
I den aktuella målningen, Aftonflanörer på Norrbro, råder skymningsstämning och Pauli skildrar på ett briljant sätt scenen i dova färger med ett spel av ljus och skugga. Den uppvisar klara dekorativa effekter och enligt syntetismens principer sammanfattar konstnären bilden i enkelt format. Han överger detaljrikedomen till förmån för det stilmässiga och ytmässigt ornamentala. Hela kompositionen är uppbyggd likt en fris där personerna är placerade i en rak linje. En vitklädd elegant ung dam i plymagerad hatt och parasoll är målningens klara blickfång. Hon går med raska steg över Norrbro. Kanske är hon sen till en föreställning i det nyuppförda operahuset på Gustav Adolfs torg. Bakom henne verkar det råda tumult där en polis i pickelhuva hejdar en folkhop. I bakgrunden skymtar man Skeppsholmskyrkans karakteristiska kupol och ljusen på holmen speglar sig i Norrströms dunkla vatten.

2017

2015-06-03