Gillis III van Coninxloo, Landskap med jägare

Klubbat för:

38000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

GILLIS III VAN CONINXLOO
Antwerpen 1554 - Amsterdam 1607
Landskap med jägare
Olja på koppar, 43 x 68 cm.
Oil on copperplate.
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Gösta Stenmans samling
Efter målningen utfördes en gravyr som finns omnämnd och avbildad i: Heinrich Gerhard, Niederländische Landschaftsmalerei im Zeiter des Manierismus, Akademische Druck, 1969, vol. II, sidan 210, bild 413. Text vol. I, sidan 285

2149

2015-06-03