Grand Tour souvenir micro-mosaic
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
GRAND TOUR SOUVENIR, 1800-tal, plakett med motiv i mikromosaik föreställande Plinius duvor, inramat av olika marmorarter, såsom marmo antico, marmo giallo och marmo verde, mikromosaiken 14, 5 x 21 cm, totalt 23 x 30 cm inkl ramverk, mikromosaiken med smärre skador
PROVENIENS:
Svensk adelsfamilj
1135
2015-06-02