Grand Tour souvenir micro-mosaic

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

GRAND TOUR SOUVENIR, 1800-tal, plakett med motiv i mikromosaik föreställande Plinius duvor, inramat av olika marmorarter, såsom marmo antico, marmo giallo och marmo verde, mikromosaiken 14, 5 x 21 cm, totalt 23 x 30 cm inkl ramverk, mikromosaiken med smärre skador
PROVENIENS:
Svensk adelsfamilj

1135

2015-06-02