Gustaf Hesselius II, Hösten

Gustaf Hesselius II, Hösten
Gustaf Hesselius II, Hösten
Gustaf Hesselius II, Hösten
Gustaf Hesselius II, Hösten
Gustaf Hesselius II, Hösten
Gustaf Hesselius II, Hösten

Klubbat för:

120000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

GUSTAF HESSELIUS II
1727-1775
Hösten
Signerad och daterad G. Hesselius. fecit. 1761. Olja på duk fäst på masonit, 55,5 x 82 cm.
Sannolikt ursprungligen ett av fyra dörröverstycken föreställande årstiderna, utförda till Åkerö, Bettna, Södermanland
PROVENIENS
Greve Carl Gustaf Tessin, Åkerö

2050

2015-06-03