Gustaf Hesselius II, Hösten
Klubbat för:
120000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
GUSTAF HESSELIUS II
1727-1775
Hösten
Signerad och daterad G. Hesselius. fecit. 1761. Olja på duk fäst på masonit, 55,5 x 82 cm.
Sannolikt ursprungligen ett av fyra dörröverstycken föreställande årstiderna, utförda till Åkerö, Bettna, Södermanland
PROVENIENS
Greve Carl Gustaf Tessin, Åkerö
2050
2015-06-03