Gustaf Rydberg, Landskapsbilder, tre st
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
GUSTAF RYDBERG
1835-1933
Hav och himmel, Strand och hav samt landskap - tre "plein air" studier
Olja på pannåer, tre st, vardera 12 x 22 cm.
PROVENIENS
Fil. Dr Adolf Anderberg (1885-1968)
i arv till hans son Thorild Anderberg (1920-1994)
.
Utförda under 1870-talet. Enligt Thomas Anderberg, son till Thorild Anderberg, ingick dessa tre "plein air" studier i ett pannåkasettskrin i ek som Rydberg använde då han skissade ute i det fria. Skrinet, tillsammans med en pensel och palett som också tillhört Rydberg ägdes av Adolf Anderberg och finns fortfarande kvar inom familjen.
2103
2015-06-03