Hänge och ring rosenstenar från serafimerorden

Klubbat för:

25000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

HÄNGE och RING, 18 k guld och silver, hänget i form av en seraf från serafimerordens kraschan med diamanter, guld med fattningar i silver, heltäckande dekor av rosenstensslipade diamanter, 1800-talets andra hälft, omarbetad till brosch/hänge, längd 4,2 cm, vikt 15 g, senare kedja av platina, ring 18 k guld, av Christian Hammer, Stockholm 1882, mittdel till serafimerorden med briljanter, IHS med tre kronor och kors med dekor av rosenstensslipade diamanter mot blå emaljbakgrund, diameter 19 mm, innerstorlek ca 20x17 mm, vikt 7 g
PROVENIENS
Sigrid Hammer Stockholm (1864-1907), dotter till Hovjuvelerare och Ordensjuvelerare Christian Hammer Stockholm.

1190

2015-06-02