Hängen klockkedjor guld 1800-tal

Klubbat för:

25000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

HÄNGEN, 2 st., KLOCKKEDJOR, 2 st., 18 k guld, 1800-talets andra hälft, ett kors med kedja, dekor av en pärla, höjd 6 cm, vikt 32 g, tillhörande etui med namn Sigrid Hammer och årtal 1880, en medaljong med dekor av en skuren kakadua i rosa korall, bakasidan med fot/hårgömma, höjd 5,5 cm, total vikt 26 g, herrklockkedja med genombrutna länkar och medföljande klocknyckel, längd 35 cm, vikt 27 g, skador, damklockkedja, längd 146 cm, vikt 21 g, skador
PROVENIENS
Sigrid Hammer Stockholm (1864-1907), dotter till Hovjuvelerare och Ordensjuvelerare Christian Hammer Stockholm.

1191

2015-06-02